Inteligentní ochrana seniorů a nemocných

Stále větší rozmach smart technologií nemusí pomáhat pouze mladým lidem nebo technologickým geekům. Díky inteligentním systémům lze chránit zdraví starých lidí, kteří žijí sami nebo jsou nemocní a Vy s nimi nemůžete být. Lze vybírat od nejjednodušších, jako jsou SOS tlačítka, až po komplexní systémy sledování zdravotních funkcí. Systém nemusí vždy detekovat jenom život ohrožující situace, ale i naprosto běžné jako je pád na zem. Moje 86 letá babička spadla v bytě na zem, nebyla se schopná zvednout, ale ani dosáhnout na telefon, takže tam celý den seděla, než jsme přijeli večer z práce. Naštěstí se jí nic nestalo, ale kdyby jv té době měla SOS tlačítko, tak by jsme po obdržení informace dorazili domů daleko dřív. Dle statistik není pád u seniora ničím neobvyklým, každý 3. senior alespoň jednou ročně spadne. Pro tyto případy je dobrá inteligentní ochrana seniorů nebo alespoň SOS tlačítko.

Systém RITA

Systém RITA byl vyvinut v České republice a slouží k monitoringu neobvyklých situací. Systém je vybaven senzory, které umístíte v domácnosti. Ideální jsou prostory, které daný člověk pravidelně využívá, jako je ložnice, toaleta nebo obývací pokoj. Umístit jej můžete i přímo na vchodové dveře. Senzory jsou vybaveny umělou inteligencí, která se během prvních několika týdnů naučí jeho návyky. Kdy chodí ven, jak se dívá na televizi nebo na kolik stupňů vytápí domácnosnost.

Pokud systém rozpozná krizovou situaci, například je dlouho otevřené okno a teplota klesla neobvykle nízko nebo je neobvyklý klid v místnosti, je okamžitě odeslána zpráva na určené telefonní číslo. Toto Vám umožní rychle reagovat a v případě třeba mozkové příhody i značně zvýšit šanci na přežití.

SOS tlačítka a náramky

Pokud nechcete pořizovat komplexní systém, který i starší člověk může brát jako narušení soukromí, je dobré pořídit alespoň SOS tlačítko nebo náramek.

SOS tlačítka

SOS tlačítka jsou buďto rozšířením alarmů, které hlídají domácnost nebo samostatné jednotky. V případě potíží ho zmáčknete a systém začne kontaktovat přidělená čísla. Narozdíl od komplexního systému Vám nezavolá pomoc ve chvíli, kdy nejste schopni ho zmáčknout. Mezi tlačítka, které spárujete s alarmem patří i tlačítko Evolveo.

Pokud v bytě alarm není, tak je možné sáhnout po samostatných jednotkách. Tyto přístroje mají obvykle zabudované i GPS modul, který usnadní lokaci i mimo domov. Mnoho z nich už v dnešní době disponuje pádovým senzorem. Pokud je zaznamenám pád, systém Vás spojí s operátorem, který případně poté zavolá pomoc. Tímto se kromě ochrany životu, šetří i čas a peníze našich záchranných složek, které nemusí vyjíždět k planým poplachům. Výhodou je, že tyto náramky nemusí být spojeny s telefonem. Co si budeme namlouvat, oni nevyrostli s telefonem u ucha jako my a nenosí ho všude s sebou. Tento typ SOS tlačítek nabízí portál pomoc v nebezpečí.

SOS náramky

Pro lidi trpící mentální poruchou, Alzheimerem, ale třeba i pro děti je ideálním řešením SOS náramek. Ten má stejné funkce jako tlačítko, ale rozhodně ho nikde nezapomenou odložit. Díky voděodolnosti ho není třeba sundat ani při sprchování nebo vaření. Náramek je připnutý na ruce a s výdrží okolo 3 dní s můžete být jisti, že se o případném problému dozvíte i pokud se Vám protáhne pracovní den.

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce