Jak postavit chytrou domácnost

Pokud jste přistáli na této stránce, je možné, že jste si občas položili otázku typu: Co je chytrá domácnost, co přesně dokáže, jak ji zapojit a je chytrá domácnost bezpečná? Pokud jste v této oblasti již ostříleným profesionálem, jste na špatném místě: toto je náš návod na to, jak vybudovat chytrou domácnost od nuly, a popis všech věcí, které budete muset při začátku zvažovat.

Chytrá domácnost nemusí znamenat úplně nové a bláznivá zařízení nebo roboty – i když může, pokud chcete. Často to znamená vyměnit staré přístroje, zařízení a příslušenství za ty s možností bezdrátového ovládání nebo automatizované verze běžných věcí – inteligentní žárovky, inteligentní termostaty, inteligentní bezpečnostní systémy a další.

Myslíte si, že je nutné na stavbu chytré domácnosti kompletní rekonstrukce a tahání kabelů v celém domě? Opak je pravdou. Technologie v dnešní době pokročily natolik, že vše komunikuje bezdrátově a vy tak s minimem námahy získáte chytrého pomocníka do domácnosti.

Obsah průvodce chytrou domácností

5 kroků k vytvoření chytré domácnosti

 1. Vyberte si systém, kterým chcete chytrou domácnost ovládat – ať už je to Alexa, Google Assistant, HomeKit, SmartThings nebo něco jiného.
 2. Poté vyberte špičkový chytrý reproduktor nebo obrazovku, která bude vaším hlavním ovladačem.
 3. Zkontrolujte, která nejlepší zařízení jsou k dostání v každé kategorii chytrých domácností.
 4. Začněte se základy – osvětlením, vytápěním, hudbou – a pomalu začněte kolem nich vytvářet svůj systém.
 5. Propadněte kouzlu automatizací běžných věcí.

Hlavní výhody chytré domácnosti

Připojení chytrých zařízení ve vaší domácnosti k vaší síti Wi-Fi (a k sobě navzájem) má několik výhod. První z nich je ovládání a pohodlí. Vše můžete ovládat v reálném čase buď z aplikace ve smartphonu nebo tabletu, nebo pomocí hlasového reproduktoru s umělou inteligencí.
K těm se dostaneme za minutu. Mnoho společností specializujících se na chytré domácnosti si klade za cíl usnadnit vám život nebo vám pravidelně ušetřit čas: tedy se snaží vám prodat pohodlí.

Zadruhé, informace. Nejlepší zařízení pro chytré domácnosti vám mohou poskytnout snadno dostupné údaje o věcech, jako je bezpečnost – řekněme přístup k záznamům Smart Security webkamery. Inteligentní měřiče a monitory energie, které vám zase(a vašemu poskytovateli služeb) řeknou, kolik elektřiny a plynu spotřebováváte.

Třetí výhodou je automatizace. Pokud nechcete neustále ručně ovládat svá domácí zařízení, můžete jít o krok dále a nastavit opakování častých činností, rutiny a pravidla.

Chytrá domácnost umožňuje nastavit určité akce, které se mají uskutečnit po vykonání nějaké činnosti, jako je vstup nebo výstup z domu/bytu či aktivace senzorů. Myšlenka je taková, že vaše domácnost vás a vaši rodinu/přátele rozpozná a automaticky pracuje na základě toho, co se děje, bez nutnosti vašeho zásahu.


V neposlední řadě se dostáváme k robotům. Toto je opravdu jen ochutnávka, ale dalším krokem od světel, která se rozsvítí červeně, když váš kouřový alarm zhasne, jsou autonomní přístroje, které fungují samy.
Mluvíme o robotických vysavačích, robotických sekačkách na trávu a robotech na skládání prádla, které v současnosti již existují. Tato kategorie obecně stále zahrnuje spoustu zbožných přání. Je smutné, že chytrá domácnost za vás nedokáže vykonávat všechny vaše domácí práce – zatím.

Jak na to?

Hned na začátku je dobré se rozhodnout, jaké všechny funkce využijete a potřebujete. Pokud Vám stačí pouze jednoduché funkce, jako je ovládání zásuvek nebo světel, tak Vám stačí zakoupit jednoúčelovou sadu. Jsou mezi námi ovšem i tací, kteří požadují luxus komplexního řešení.

Ve druhém případě je nutné uvažovat strategicky a volit centrálu, která Vám umožní jednoduché rozšíření funkcí. V současné době jsou na trhu dostupné 3 základní typy protokolů.

 1. ZigBee – je členem skupiny bezdrátových sítí PAN (Personal Area Network) neboli osobních síť s dosahem do 75 metrů. Mezi značky využívající tento protokol se řadí Amazon, který nabízí Echo s Alexou.
 2. Z-wave – Je v dnešní době jedním z nejrozšířenějších protokolů na trhu. Skrz tento protokol jsou mezi sebou schopny komunikovat zařízení různých výrobců. Navíc každé zařízení slouží jako zesilovač, tím získáte jednoduché rozšíření sítě, bez nutnosti dokupování samostatných „hloupých“ zesilovačů. Koupit lze osvědčenou centrálu Fibaro, nebo její levnější verzi Fibaro Light
 3. Apple Homekit – Protokol vyvinutý společností Apple pro bezdrátové ovládání smart zařízení. Všechny zařízení spolupracující s tímto protokolem, poznáte podle certifikace Works with Apple Homekit, jednoduše ovládáte přes jedinou aplikaci v telefonu Apple s operačním systémem iOS 10 a vyšší. Pořídit si můžete tedy rovnou třeba chytrou zásuvku.

Jednoúčelové sady

Jsou nejjednodušším způsobem, jak si z hloupého domu udělat chytrý. Jejich cena je oproti komplexním řešením nižší a pro instalaci není většinou potřeba nic víc než vybalit z krabice a zapojit. Tyti sady se soustředí pouze na jednu funkci, jako je hlídání domu, nebo chytrý termostat. Může to vypadat ideálně, že si teď pořídíte termostat a když se Vám bude chytrá domácnost líbit, tak dokoupíte další zařízení. Bohužel to takhle jednoduché není. Připojit k termostatu třeba chytrou zásuvku od jiného výrobce je takřka nemožné. Jediné, co muže pomoci je aplikace IFTTT, která slouží jako propojení mezi cloudovými službami jednotlivých společností. Jednoduše propojí aplikace ovládající jinak nekompatibilní prvky do jedné

Komplexní řešení

Pokud Vám nestačí pouze jedna funkce, ale máte v plánu si vystavět celou chytrou domácnost, bude za potřebí pořídit dražší zařízení. Mozkem celé chytré domácnosti je centrální jednotka neboli hub. Centrálu připojíte na router, ke kterému následně připojujete jednotlivá zařízení, až Vám vznikne komplexní síť chytrých zařízení. Při výběru centrály je nutné dbát na zvolený protokol, protože i když ZigBee a Z-wave plní stejnou funkci, komunikují s okolním světem na rozdílných frekvencích. Pokud vlastní telefon od společnosti Apple, je pro Vás nejlepším řešením Apple Homekit. V tomto případě není potřeba specializovaná centrála, ale postačí telefon, ze kterého všechno rychle a intuitivně ovládáte. Výrobky, které jsou kompatibilní s tímto systémem poznáte velice jednoduše, mají na sobě nápis Works with Apple Homekit (spolupracují s Apple Homekit).

Chytré osvětlení

Jak postavit chytrou domácnost - smart bulb
 • Stolní lampy i klasické osvětlení
 • Změna intenzity i barvy
 • Módy pro plynulé probuzení (simulace svítání)
 • Módy dovolená (rozsvěcování a zhasínání v různých intervalech)
 • Synchronizace s dalšími zařízeními a chytrými žárovkami
 • Jak vybrat chytré osvětlení?

Chytré termostaty

chytrý termostat
 • Chytrý termostat připojíte k jakémukoliv kotli
 • Pomůže Vám razantně snížit náklady na vytápění
 • WiFi termostat pozná, kdy jste doma a spustí vytápění
 • Detekce oxidu uhelnatého a kouře
 • Umí se naučit Vaše návyky a určit optimální teplotu
 • Více se dozvíte v Chytrý termostat

Chytré zásuvky

Jak postavit chytrou domácnost - Chytrá zásuvka
 • Chytrá zásuvka chrání spotřebič proti přehřátí
 • Umožňuje dálkově vypínat a zapínat spotřebiče
 • Pro WiFi zásuvku nepotřebujete další komponenty
 • Sbírají údaje o aktuální i dlouhodobé spotřebě
 • Podrobnější informace

Philips Hue

Jak postavit chytrou domácnost - Philips Hue
 • V současnosti jeden z nejpropracovanějších systémů
 • Komplexní systém osvětlení
 • Široká nabídka senzorů a vypínačů
 • Kompatibilní s Apple Homekit, Amazon Alexa, Google Assistant a IFTTT
 • Recenze startovací sady

Chytré senzory a dektory

Jak postavit chytrou domácnost - Chytrý senzor pohybu
 • Automatické senzory kouře, zvuku, plynu nebo vody
 • Senzory pohybu a vibrací
 • Komplexní přehled o dění v domácnosti
 • Po usnutí vypne lampičku
 • Při vlhkosti u elektrické sítě odpojí spotřebiče
 • Možnost venkovního použití

Chytré meteostanice

Jak postavit chytrou domácnost - Chytrá meteostanice
 • Sledování teploty, vlhkosti, tlaku vzduchu, rychlost větru atd.
 • Pomocí online připojení ukazuje předpověď počasí nebo třeba množství srážek
 • Alarmy na nepříznivé situace, jako je silná bouře nebo špatná kvalita vzduchu
 • Možnost sledování dlouhodobých statistik

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce