Philips Hue

Jednou z velkých firem nabízejících chytré osvětlení je společnost Philips. Díky její řadě Philips Hue si doma můžete sami namontovat chytré osvětlení za celkem rozumnou cenu. Sadu Philips hue white Ambiance, která umožňuje kromě klasického stmívání i změnu teploty bílé barvy, koupíte zhruba za 3400 Kč. Pokud máte rádi různé barvy, pak verze Philips hue white and color je ta pravá. Cena se sice za set se třemi žárovkami pohybuje od 5000 Kč nahoru, ale na druhou stranu máte možnost, vybrat si z až 16 miliónů barev.

Philips Hue White and Color

Tato sada, je nejdražší startovací variantou, kterou Philips nabízí. Vyšší cenu, ale vyrovnává funkčnost. V současnosti je na trhu již třetí generace této úspěšné série.

Obsah balení:

Po otevření krabičky na Vás vykoukne hezky poskládaný obsah. Jako první se dostanete k zařízení zvanému bridge (most). Toto je samotná centrála, kterou potřebujete, aby všechny chytré žárovky spolu mohly komunikovat. Je relativně malý, zhruba 10 x 10 cm. Na zadní straně je úchyt, za který ho můžete pověsit na zeď. Na spodní straně je konektor pro elektrickou síť a ethernetový kabel.

Chytré žárovky jsou v balení 3. Každá z nich má výkon 10W, používají patici E27 a jejich životnost by měla být minimálně 25 000 hodin. Tyto žárovky podporují změnu intenzity světla a výběr ze 16 miliónů barev nebo z více než 50 000 bílé. Upřímně si myslím, že z takového množství si vybere opravdu každý.

V balení je také bezdrátový ovladač, který můžete využít ve chvíli, kdy nemáte po ruce telefon nebo chytré hodinky. Poslední 2 kousky v balení jsou adaptér do zásuvky a zhruba 1 metr dlouhý ethernetový kabel.

Zapojení:

Zprovoznění je opravdu jednoduchý a rychlý proces. Našroubujete chytrou led žárovku. Dbejte, aby byl vypnutý proud ! Připojte bridge do elektřiny a ethernetovým kabelem ho zapojte do Vašeho WiFi routru a počkejte, až budou všechny 3 modré LED diody svítit. V mezičase si stáhněte Philips Hue aplikaci. Jakmile pustíte aplikaci, stačí stisknout set-up a na bridgi velké kulaté tlačítko. Tím je chytré osvětlení nastaveno. Nebo nastaveno, minimálně připojeno, protože až v tuto chvíli začíná zábava s programováním.

Ovládání a funkce:

Philips Hue White and Color můžete jednoduše ovládat přes telefon nebo bezdrátový ovladač. Možnost je dokoupit si pohybový senzor, který namontuje třeba u postele, tak aby se pustila tlumená světla, vždy když v noci vstáváte. Skrz aplikaci můžete každou žárovku ovládat zvlášť nebo všechny dohromady. Kromě klasického zapínání a měnění barvy jsou na výběr i přednastavené scénáře, jako je západ slunce nebo třeba relax, tak abyste si zvolili to pravé podkresové světlo k tomu co právě děláte. Pokud rádi fotíte, umožní Vám aplikace nahrát si oblíbenou fotografii a světla se přizpůsobí intenzitou a barevností podle ní. Vstáváte rádi do světla? Není problém, pouze si nastavíte čas probuzení a světla se samy pustí 10, 20 nebo 30 minut před budíkem. Jedinou nevýhodou je docela silná intenzita světla již od prvního spuštění, není to úplně tak, že byste zažili klasický východ slunce. Mezi standartní funkce pak patří vypnutí nebo zapnutí světel odkudkoliv, kde máte přístup k internetu.

Super funkce je připojení k hlasovým ovládáním Alexa, Cortana, Apple HomeKiT nebo třeba Google Assistant. Jako poslední lze zmínit změnu barev dle aktuální hudby. Barevnost a intenzita se mění podle stylu, rychlosti a hlasitosti aktuální skladby. Docela se mi to líbí, akorát to má trochu pomalejší odezvu.

Výhody Philips Hue:

  1. Velká škála barev a intenzity světel
  2. Množství funkcí aplikace
  3. Funkce probuzení
  4. Možnost využívat aplikace třetích stran

Nevýhody:

  1. Vyšší cena
  2. Pomalejší odezva při poslechu muziky
  3. Vysoká intenzita světla při módu probuzení

Parametry

CompatibilityZigBee, Apple HomeKit, Google Assistant, Alexa
Energy classA+
Power supplySíťové
Power consumption10W
SocketE27
Lifetime25 000 Hours

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce