Robotické vysavače a jejich funkčnost

Robotické vysavače – úvod

Na světě je velmi málo lidí, kteří rádi uklízí a ještě méně těch, co by rádi vysávali. Díky přirozené lidské lenosti, která vede až k extrémní vynalézavosti, vznikají skvělé nápady. Jedním z těchto excelentních nápadů byly robotické vysavače. Věc, která mně osobně usnadňuje každý den život. Ráno odejdete do práce, přes aplikaci nebo ručně spustíte vysavač a ve chvíli, kdy se vrátíte domů, tak máte čisté podlahy naprosto bez námahy.

Jak fungují robotické vysavače?

Pod samotným pojmem robotický vysavač si každý představí plně automatický domácí vysavač o který se nemusí starat. Od standardního vysavače se neodlišuje jenom autonomní prací, ale také tvarem, který je u většiny značek kruhový disk s průměrem okolo 30 cm. Hmotnost těchto vysavačů obvykle nepřekročí 4 Kg. Aby se vešel pod většinu klasického nábytku disponuje výškou kolem 10 cm. Běžně je robotický vysavač napájen akumulátorem Li – ion. Pro co nejlepší efekt vysávání mají kromě hlavního kartáče, přes který se nasávají nečisto, obvykle i dva menší rotační. Tyto kartáčky slouží k nahrnutí nečistot do cesty hlavnímu kartáči. Některé robotické vysavače disponují i funkcí vytírání. K robotu neodmyslitelně patří i dokovací stanice, která slouží k nabíjení a u dražších modelů i vysypání sběrné nádobky.

Detekce překážek

Jak již bylo napsáno výše, robotické vysavače v dnešní době disponují množství senzorů, které jim umožňují efektivně vysávat a neponičit Váš nábytek.

 • Mechanický senzory
  • Starší typy měly pouze mechanickou detekcí, která i u moderních robotů je umístěna v nárazníku. V tomto případě je překážka detekována, až samotným nárazem. Není to úplně náraz, ale spíš takové šťouchnutí. Z mé zkušenosti u moderních robotů nedochází k poškození nábytku nebo robota, při tomto typu nárazu. Výhodou je, že robot do překážek naráží předním nárazníkem, který má uvnitř zabudované pružinky a při nárazu do překážky se začne zasouvat do robota. Toto umožňuje vysavači zpomalit a zastavit bez poškození nábytku.
 • Ultrazvukové senzory
  • Fungují na principu vysílání vln do okolí a jejich zpětným příjmem. Časový interval mezi odesláním a přijmutím signálu poskytuje vzdálenost od překážky. Výhodou je široký záběr
 • Infračervené senzory
  • Senzory fungují na principu odraženého signálu a pomáhají robotovi při pohybu kolem zdi. Ve chvíli kdy přední senzor detekuje zeď, začne rotovat dokud onu zeď nezachytí také jeden z postranních senzorů.
  • Tyto senzory jsou u moderních robotů využívány především proti pádu. Senzory jsou umístěny na spodní části robotického vysavače a ve chvíli, kdy detekuje změnu vzdálenosti, robota zastaví. Další funkcionalita jsou takzvané virtuální zdi. Ty fungují na principu vysílače infračervených paprsků, který je detekován předními senzory a robot následně do vymezeného prostoru nevjede.
 • Magnetické senzory
  • Mají obdobnou funkcionalitu jako je virtuální zeď a zamezují robotovi zajet mimo vymezený prostor. Místo vysílače infračervených paprsků je v tomto případě na požadované místo položena magnetická páska, která mění magnetické pole a robot nevyjede mimo Vámi daný prostor
 • Optické senzory
  • Jsou používány k detekci znečištění. Tyto senzory sledují množství nečisto, které proudí do nádobky na špínu. Ve chvíli, kdy je množství větší, je místo vyhodnoceno jako nadměrně znečištěné.

Pohyb a navigace po místnosti

Aby byl úklid co nejefektivnější jsou dnešní robotické vysavače vybaveny navigačními systémy různých typů. Ty mu umožňují zmapovat si prostor, který vysává. To vede k zefektivnění a zkrácení doby vysávání. Další výhodou je, že robot si zapamatuje na jakém místě skončil a pokud má slabou baterii, tak po nabití se vrátí a začne vysávat od poslední známé pozice.

 • Kamerové navigační systémy
  • Jsou velice běžné u renomovaných značek, jako je třeba čínská Xiaomi. Vzdálenost je vypočítávána nepřímo na základě získaného obrazu. Software vyhledává na obrazu výrazné části, jako jsou například rohy nebo nohy od židle. Tento systém může být pro mnoho lidí nepřípustný z důvodu ochrany soukromý. Jak jsem již zmínil výše, není úplně jasné, která data Xiaomi a další společnosti reálně sbírají.
   Optická navigace
 • Laserová navigace
  • Robotické vysavače vybavené tímto systémem mají na horní straně “maják”. Ten neustále rotuje a vysílá paprsky do okolí, z jejich odrazu si následně mapuje překážky a hranice vysávané plochy. Tento systém využívá například společnost Concept u vysavače VR3110. Tento typ využívám osobně doma, je skvělým kompromisem mezi kvalitou vysávání a ochranou soukromí.Laserová navigace
 • GPS
  • Poslední a né moc častou variantou je vnitřní GPS. Pro lokalizaci robotu v je používáno infračervené světlo. Zdroj světla je malá kostka zvaná NorthStar. Tu postavíte doprostřed místnosti a ona začne vysílat 2 paprsky, které na stropě vytvoří červené tečky. Podle těchto teček se následně robot orientuje v prostoru. Zásadní nevýhodou této technologie je nutnost kostky přenášet, nebo jich vlastnit více. Jedna kostka je schopná pokrýt poloměr 6-7 metrů v závislosti na členitosti prostoru.
   NorthStar navigační kostka

Dokovací stanice

Každý robotický vysavač disponuje dokovací stanicí, která slouží k dobíjení. Robot dokovací stanici vyhledává pomocí infračerveného záření, případně dle zapamatované trasy. Do stanice nezajíždí jenom po skončení úklidu, ale pokud například disponujete rozlehlejším domem s velkou podlahovou plochou, tak mu baterie nevydrží na celou dobu vysávání. Většina modelů má nastavenou určitou hranici kapacity baterie, po jejímž dosažení se vrátí do dokovací stanice. Po nabití baterie na 100% následně pokračuje v úklidu. Dražší modely mají kromě dobíjení i funkci automatické vyprazdňování nádobky na nečistoty. Touto vychytávkou disponuje například iRobot Roomba i7+.

Víceúčelové robotické vysavače

Pokud Vám samotné vysávání nestačí, protože máte rádi dokonale čisto nebo jste alergici, tak existují robotické vysavače s funkcí mopování. Z osobní zkušenosti bych neřekl vytírání, robot obyčejně spíše setře vlhkým mopem prach. Rozhodně nečekejte umytí zaschlých skvrn, to je potřeba pořád dělat hezky po staru s mopem nebo hadrem. Na druhou stranu mně samotného překvapila kvalita vytření, osobně jsem čekal jenom takové pošudlání. Tato funkcionalita je dvojího typu, a to s automatickým dávkováním vody nebo plynulým vypouštěním z nádobky, jak robot jede. S automatickým vypouštěním vody zkušenost nemám, ale mechanické vypouštění na modelu Concept VR3110 je naprosto dostačující.

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce