Smart Home?

Smart home, smart watch nebo smart city jsou pojmy, které v poslední době slýcháme čím dál tím častěji. Proč by nás to mělo zajímat? Co tyto pojmy obnáší a proč jsou tyto technologie v poslední době tolik populární? Toto a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku.

Co jsou smart technologie?

Mnoho z nás si pamatuje dobu, kdy jsme používali „hloupé telefony“, tedy ty bez operačního systému, které uměly pouze volat a psát sms. S rozvojem technologií se výpočetní výkon malých zařízení natolik zvýšil, že bylo možné aplikovat technologie a systémy do malých zařízení jako jsou „chytré mobily“ nebo „chytré hodinky“. Převážně se jedná o technologie, které nám ulehčují život, ale také jsou schopny ho chránit. Pro příklad chytré hodinky jsou schopny sledovat náš puls a v případě anomálie kontaktovat neprodleně záchranné složky. Stejný scénář se dá využít i s telefonem, kdy při pádu člověka na zem je automaticky upozorněn, ať už záchranný systém nebo preferovaný kontakt.

Co je to Smart Home?

Představte si Váš dům nebo byt. Před probuzením se pouští topení, tak aby Vám bylo příjemně, ale na druhou stranu jste zbytečně nevytápěli v době, kdy ještě spíte. Zároveň je topení napojeno na předpověď počasí a automaticky si reguluje výkon. Zazvoní budík, v zimě se rozsvítí automaticky světla a naopak v létě se začnou roztahovat rolety. Došla Vám vaše oblíbená káva, nebo jogurt, který snídáte? Systém v ledničce Vám je již objednal a kurýr stojí u dveří. Po snídaní nastoupíte do auta, garáž se automaticky otevře, vstupní dveře do domu automaticky zamknou a aktivuje se alarm.

Tohle byla pouze malá ochutnávka toho, co nám smart home nebo-li chytrá domácnost přináší.

Co konkrétně smart home umí?

Automatická ventilace

Systém detekuje oxid uhličitý (CO2) v každé místnosti a automaticky reguluje větrání, tak abyste měli vždy čerství vzduch, ale zároveň se neplýtvalo energií na topení. Automatická ventilace pomáhá redukovat vlhkost v objektu, která vzniká v koupelnách nebo při vaření. Tím redukuje šance na vznik škodlivých plísní.

Osvětlení

Nechali jste zapnutá světla, když jste odešli z domu? Nevadí, systém automaticky vypne světla, jakmile opustíte dům. V závislosti na světelných podmínkách, systémy automaticky vypínají pohybové senzory ve chvílích, kdy je venku dost světla.

Spotřeba energií

Určitě to znáte, každý rok čekáte, jestli Vám přijde přeplatek nebo naopak budete muset za energii doplácet. Toto Vám při využití chytrých technologií odpadne. Systém automaticky monitoruje spotřebu ostatních zařízení a ve chvíli kdy nejste doma, vypne ohřev vody nebo zařízení, která jsou ve standby modu. Těmito kroky jste schopni snížit náklady na energie, až o 50%.

To je všechno?

Ani zdaleka není! Možnosti jsou takřka neomezené. Jak tyto technologie nabývají na popularitě, stále více firem se orientuje na jejich vývoj, prodej a provoz. Každý rok přibývají další možnosti využití. V současné době probíhá testování automatického otvírání brány nebo garáže, jakmile systém registruje, pomocí mobilního signálu, příjezd Vašeho vozu do určité vzdálenosti od domu. Garáž se opět sama zavře, hned jak je vůz bezpečně zaparkovaný.

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce