Chytrý termostat

I v dnešní době je stále spoustu domácností, které mají termostat pouze s nastavením teploty. Tento styl provozu zbytečně plýtvá energií, topí v době, kdy nejste doma, budíte se do studeného bytu a po práci zase do zimy přicházíte. Možností na změnu je několik od drahé výměny celého kotle a montáž termostatu, až po levnější varianty jako jsou chytré termostaty nebo termostatické hlavice.

Chytré termostaty

Tyto zařízení se připojí přímo ke kotli, není závislé na tom, jestli je kotel plynový nebo na tuhá paliva. K systému můžete připojit termohlavice a tím rozdělit vytápění domu do několika zón. Všechno se to následně ovládá buď přes centrálu anebo na dálku skrz mobilní aplikaci. Samozřejmostí je nastavení topného plánu nebo detekce přítomnosti v domě, tak aby se zbytečně nedohřívala voda v kotly, když nejste doma. V současnosti je na českém trhu několik společnosti, které nabízí startovací sady a to Honeywell s jeho Evohome Starter setem, Google Nest 3. generace nebo Danfoss Link.

Každé z výše zmíněných sad nabízí jiné možnosti ovládání. Nejlevnější z nich je Danfoss link, který nenabízí přímé napojení na kotel, ale pouze centrálu na kterou se připojí všechny inteligentní termohlavice. Dům tedy můžete rozdělit na několik topných oblastí. Vše ovládáte z centrály anebo přímo z pohodlí mobilního telefonu.

Google Nest naproti tomu není dodáván s chytrými termohlavicemi, ale je napojen přímo na kotel. Ovládá centrálně vytápění celého objektu i ohřev vody. Disponuje umělou inteligencí a po pár dnech pozná, jaké máte návyky, jakou máte rádi teplotu nebo kdy odejdete z domu.

Nejpropracovanější, ale také nejdražší je startovací sada od Honeywell. Jejich Everhome je nabízen v několika variantách, kdy koupit můžete pouze řídící jednotku na kotel nebo celou sadu i s několika termohlavicemi. Stejně jako u Google Nest i tady se jedna komponenta montuje přímo na kotel a je bezdrátově připojena do pěkně designově zpracované centrály. Centrála je dotyková s barevným ovladačem. Celý systém ovládáte přímo z ní anebo z Vašeho mobilního telefonu. Osobně bych doporučil, jakákoliv programování a nastavování provádět přímo na centrále. Je to pohodlnější a o dost jednodušší. Pokud si pořídíte sadu s termohlavicemi, lze dokoupit i samostatně, máte možnost si vytápěnou plochu rozdělit, až do 12 zón.

Termohlavice

Další variantou je pořídit si přímo chytré termohlavice. Ty jsou v dnešní době kompatibilní s většinou klasických uzávěrů na radiátorech. Jejich instalace nezabere více než pár minut. Ovládají se z mobilních aplikací a jsou kompatibilní jak s iOS, tak i Android. I u chytrých termohlavic je rozdíl mezi značkami a kvalitou patrný. Ty nejdražší jsou schopny detekovat opuštění domu nebo otevřené okno a tím výrazně přispět ke snížení spotřeby elektrické energie. Mezi ty technologicky vyspělejší patří například Netatmo.

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce