Chytré osvětlení

Určitě to znáte, lehnete si do postele v klidu si poleháváte, máte prohřátou peřinu a pak musíte vylézt, abyste zhasli. V tu chvíli si většinou pomyslíte, kdybych tak měl bezdrátový vypínač. Nebo si jenom prostě chcete změnit atmosféru v místnosti na jinou barvu. Tento problém má sice již delší dobu řešení, v podobě hloupé žárovky, ale kdo by pořád hledal ovladač. Elegantnějším řešením je chytré osvětlení. Jak na to a co k tomu potřebujete?

Jak začít?

Za předpokladu, že již vlastníte nějakou centrálu, stačí Vám dokoupit pouze Smart žárovku, která je kompatibilní s Vaším systémem. Pokud jste úplným nováčkem na poli chytrých domácností, můžete si o různých protokolech a výhodách jednotlivých systému přečíst v článku „Jak postavit chytrou domácnost“.

Nejjednodušším způsobem, jak začít je pořídit si startovací sadu jednoho z výrobců. V tomto ohledu je potřeba zvolit i dle operačního systému Vašeho telefonu. Telefony Apple s iOS 10 a vyšší totiž slouží jako „centrální mozek“ a není nutné tedy kupovat přímo centrálu. Toto platí ovšem pouze pro zařízení s certifikátem Works with Apple Homekit. Pokud byste chtěli využít služby necertifikovaného výrobce, bude nutné si koupit kompletní sadu.

Jaké jsou varianty?

V současnosti nabízí startovací sadu v ČR pouze společnost Philips, v brzké době by měla být dostupná i sada s centrálou od společnosti IMMAX

Philips

Společnost Philips nabízí startovací sadu Philips Hue White E 27 pro chytré osvětlení domácnosti. Tato sada obsahuje Hue Bridge, což je centrální mozek, ke kterému se bezdrátově připojí žárovky. 3 bílé žárovky a 1 bezdrátový switch neboli spínač. Pokud se rozhodnete vše ovládat pomocí mobilního telefonu, není nutné switch prakticky vytahovat z krabice. Tato verze má skvělý poměr ceny a výkonu. Instalace je intuitivní a nezabere déle než 15 minut. Je dobré si rozmyslet, jam žárovky umístíte, protože u nich nejde měnit teplost barvy a z mého hlediska proto nejsou úplně vhodné do ložnice. Zařízení spolupracuje s Amazon Alexa, s Apple Homekit i Google Assistant. Celou recenzi naleznete zde.

Osram

Společnost Osram nabízí žárovky a LED pásky hlavně pro zařízení Apple a jeho Homekit. Výhoda je, že není nutné mít centrálu a vše se dá pohodlně ovládat rovnou přes telefon nebo hlasem skrz asistentku Siri. Dražší varianty, mezi které patří OSRAM Smart+ Homekit CLA60 RGBW, umí kromě intenzity bílé i měnit barvy. Cena těchto žárovek se pohybuje okolo 1 000 Kč. Pokud Vám stačí pouze bílé světlo, pak se dají koupit již od zhruba od 800 Kč ve verzi DIM. V nabídce Osram najdete i zařízení kompatibilní s protokolem ZigBee. Tyto žárovky jsou na trhu za zhruba 600 Kč.

Potřebujete poradit se stavbou chytré domácnosti, ale nevíte jak začít? Přečtěte si našeho průvodce