Bluetooth je komunikační standard, který v dnešní době využívá velké množství elektroniky. Podívejte se na historii, jeho bezpečnosti a specifikacích.

Obsah

  1. Co je to Bluetooth
  2. Původ názvu
  3. Specifikace
  4. Protokoly
  5. Verze
  6. Dosah
  7. Bezpečnost

Co je to Bluetooth?

Jak bylo napsáno v úvodu, jedná se o komunikační standard, který umožňuje komunikaci mezi zařízeními. Jeho vznik se datuje do roku 1994, kdy byl vytvořen firmami Ericsson, Nokia, IBM a Intel aby nahradil zastaralé komunikační rozhraní RS-232.

Jak vznikl jeho název?

Ptáte se, jak vznikl tak prapodivný název, v překladu modrý zub, pro přenosový standard? Název pochází z Dánska z období vlády krále Haralda Modrozuba. Díky jeho skvělým vyjednávacím schopnost a smyslu pro diplomacii, ukončil rozepře pomocí vzájemného dialogu. Stejně jako tenkrá Modrozub usnadnil tenkrát komunikaci, tak Bluetooth usnadňuje komunikaci mezi stroji v dnešní době.

Specifikace

Tato technologie spadá do tzv. PAN (Personal Area Network), neboli osobních počítačových sítí. Je definován standardem IEEE 802.15.1. V dnešní době se využívá již 5. generace.

Bluetooth komunikuje na frekvenci 2.4 GHZ, tedy stejné frekvenční pásmo jako využívá WiFi. Pro přenos je využita technologie FHSS, která funguje na principu přeskoků mezi frekvencemi. Během přenosu je provedeno 1600 přeskoků za vteřinu, a to mezi 79 frekvencemi o šířce 1 MHz.

Protokoly

Pro přenos je využíváno velké množství protokolů. Nevíte co je protokol? Jedná se o seznamy pravidel, které se využívají pro danou komunikaci. Samotný Bluetooth jich má okolo 14, tedy včetně adoptovaných protokolů. Pro příklad protokol LMP se využívá pro řízení rádiového spojení mezi dvěma zařízeními. Pro přenos audio/video příkazů je použit protokol ACD TP nebo AVD TP.

Verze

Verze BluetoothRok uvedeníHlavní specifikaRychlostDosah
Bluetooth 1.01999První uvedení do hardwaru
Problémy s kompatibilitou
Výskyt pouze u dražších zařízení
721 Kb/s
Bluetooth 2.02007Bezpečné a jednoduché párování
Rozšířená informace EIR
Snížení energetické náročnosti
Zlepšení třídění před připojením
2.2 Mbit/s10 m
Bluetooth 3.02009Kompatibilita s WiFi
Zlepšení šifrování
Alternate MAC/PHY
24 Mbit/s10 m
Bluetooth 4.02010Nízkoeneretická náročnost pro malé toky dat
Vysílač se neruší s LTE
1 Mb/s10 m uvnitř
50 m venku
Bluetooth 5.02016Vysoká přenosová rychlost
Vysoký dosah
Ještě nižší energetická náročnost
Podpora Internetu věcí
2 Mb/saž 40 m uvnitř
až 240 m venku

Dosah

Dosah vln Bluetooth je závislí na verzi. V dnešní době nejrozšířenější verze 4.0 má dosah okolo 50 metrů venku a 10 metrů uvnitř. Tato vzdálenost je teoretická, hodně záleží na tom, jaké překážky jsou mezi oběma zařízeními. Čím více překážek, tím nižší dosah. Pro správné fungování nestačí aby zařízení byla v spárována, ale musí být v dosahu rádiových vln.

Bezpečnost

Jak šel vývoj této technologie kupředu, zlepšoval ose i její zabezpečení. Pokud chcete přenášet soubory nebo data mezi dvěmi zařízeními, musíte je nejprve spárovat. To znamená, že na zařízení, které přijímá signál potvrdíte PIN kódem, nebo prostým zmáčknutím tlačítka, že se jedná o Vám známé zařízení a může být zahájen přenos.